FIZIKAI MOKYTI – ĮSPŪDINGAS SPEKTAKLIS

 

 

W. H. G. Lewinas auditorijoje dažniausiai elgiasi ne kaip įprastas dėstytojas, o kaip aktorius ar net akrobatas.

Jis supasi ant milžiniškos švytuoklės, važinėjasi po auditoriją motoriniu triračiu ir šaudo iš patrankos į gyvūnų iškamšas. Visa tai – mokslo vardan. Aistra fizikai profesorių pavertė interneto žvaigžde.

Steve'as Boigonas nerūpestingai atostogavo Havajuose, kai staiga jį ištiko savotiška egzistencinė krizė. Kiekvieną popietę 62 metų floristas iš San Diego per savo viešbučio langą matydavo vaivorykštę.

Stebint šį gamtos stebuklą, vyriškį ėmė kamuoti netikėtas klausimas: kodėl vaivorykštės spalvos visuomet išsidėsčiusios tokia pat tvarka?

Mokytis įvairiausių dalykų, stebėdami įdomias paskaitas internete, dabar gali bet kas ir bet kada.

 

„Mokymas – mano gyvenimas“, – sako W. H. G. Lewinas, džiaugdamasis, kad savo neįprastomis paskaitomis populiarina mokslą.

Taigi, vos spėjęs grįžti namo, poilsiautojas įsijungė kompiuterį ir interneto paieškoje įrašė žodį „vaivorykštė“.

Jau po akimirkos smalsusis floristas galėjo atsidurti virtualioje Masačūsetso technologijos instituto (MTI) auditorijoje Nr. 26-100. Tai, ką jis ten išvydo, visam laikui pakeitė S.Boigono supratimą ir požiūrį į fiziką bei kitus tiksliuosius mokslus.

Paskaita apie vaivorykštę 

S.Boigonas aptiko vieną iš daugelio MTI siūlomų nemokamų paskaitų internetu. Šios paskaitos vaizdo įraše amerikietis išvydo prieš keliu šimtų studentų auditoriją stovintį fizikos profesorių Walterį H.G.Lewiną.

___________________________________

Nors paskaitos atrodo lyg žaidimas, W.H.G.Lewinas joms ruošiasi itin rimtai. Pasirengti paskaitai reikia apie 25 valandų.

 

„Jus visi esate stebėję vaivorykštę, – pradėjo savo paskaitą profesorius. – Tačiau tik keliems jūsų yra tekę ją matyti. 

Matyti - kas kita nei žiūrėti. Šiandien mes pamatysime vaivorykštę“.

Kitas 50 paskaitos minučių profesorius, kuriam, beje, jau 71 metai, žaismingai straksėjo po sceną, ant lentos rašydamas nesibaigiančias formules bei lygtis ir liaupsindamas „įstabias“, „nepakartojamas“ vaivorykštės fizines savybes.

Susidomėjusiems klausytojams mokslininkas aiškino, kodėl spalvos vaivorykštėje visuomet išsidėsto tokia pačia tvarka, kaip šviesos spinduliai atsispindi ir lūžta, skrosdami vandens lašelius.

O paskaitos pabaigoje profesorius sukūrė vaivorykštę, į stiklinį rutulį su viduje įkalintu vieninteliu vandens lašeliu nukreipęs ryškų šviesos spindulį.

„Štai ir ji“ – sušuko W.H.G.Lewinas.

Akademinių žvaigždžių karta 

Tokia buvo netikėta floristo iš Kalifornijos pažintis ne tik su žaismingai pristatomu rimtuoju mokslu, bet ir su išradinguoju jo tarnu.

O šis, pasirodo, visai neseniai tapo savotišku internetinės akademinės erdvės guru. Minias ištikimų gerbėjų visame pasaulyje W.H.G.Lewinui pelnė nufilmuotos fizikos paskaitos, kurias galima nemokamai parsisiųsti iš MTI tinklalapio - „OpenCourseWare“.

Dar prieš internetinę šlovę šis profesorius buvo kultinis dėstytojas tarp instituto studentų. O dabar jis dėkoja instituto vadovybei, atvėrusiai institucijos intelektualinį lobyną pasaulio žmonėms ir padedančiai skleisti žinias virtualioje erdvėje.

Būtent W.H.G.Lewinas tapo vienu pirmųjų ir ryškiausių naujosios akademinių žvaigždžių kartos atstovų.

_________________________________________________________________________

Profesorius sukūrė vaivorykštę, į stiklinį rutulį su viduje įkalintu vieninteliu vandens lašeliu nukreipęs ryškų spindulį.

Šias žvaigždes įžiebia ne tik jų atstovaujamų universitetų tinklalapiai, bet ir praėjusiais metais bendrovės „Apple“ įkurta nemokamų mokslinių įrašų svetainė „iTunes U“.

Už išradingas ir smagias fizikos paskaitas profesorius sulaukia padėkų iš viso pasaulio.

Įvairiausio amžiaus, tautybių bei profesijų žmonės tiesiog užkemša mokslininko elektroninio pašto dėžutę laiškais ir pagyrimais.

„Per jūsų įkvepiančias vaizdo paskaitas išmokau pamatyti, kokia iš tikro GRAŽI fizika - ir pribloškianti, ir paprasta“, - rašė 17-metis moksleivis iš Indijos.

Pasiųsti savo padėkos nepamiršo ir S.Boigonas: „Mano žingsniuose - nauja energija, o į gyvenimą žiūriu pro fizikos nuspalvintus akinius“.

Beprotiški demonstravimai

Vos pradėjus žiūrėti šio profesoriaus paskaitų įrašus, nesunku suprasti, kodėl kiekvieną jo judesį akylai seka tokia gerbėjų armija.

W.H.G.Lewino paskaitos – teatrališkos ir įtraukiančios, kaip vaizdo klipų svetainės „YouTube“ populiariausi kūriniai.

Štai vienoje paskaitų profesorius plaka studentą katės kailiu – tai praktinis elektrostatikos demonstravimas.

Kitoje paskaitoje, apsirengęs neskoninga safarių mėgėjo uniforma - chaki spalvos šortais, užsidėjęs minkštą skrybėlę, kojinėmis apmautomis kojomis įsispyręs į sandalus, W.H.G.Lewinas ginkluotas patranka.

Iš jos jis šaudo golfo kamuoliukais į beždžionės iškamšą, apvilktą neperšaunamąja liemene – taip profesorius demonstruoja objektų trajektoriją laisvojo kritimo metu. 

Dar kitoje paskaitoje dėl mokslo pamišęs mokslininkas po auditoriją važinėja gesintuvo varomu triračiu, praktiškai rodydamas studentams, kaip kyla raketa.

Švytuoklė-sūpynės
Akademinės žinios internetu – visiems skoniams

Populiariausių „Apple“ elektroninės parduotuvės skyriaus „iTunes U“ kūrinių sąraše – nemaža konkurencija. Iš šio tinklalapio galima nemokamai parsisiųsti ir Kalifornijos, Stanfordo, Yale'io bei kitų garsiausių universitetų profesorių paskaitų.

Temų pasirinkimas – įvairiausias. Štai Kalifornijos universiteto profesorius Hubertas Dreyfusas siūlo filosofijos kursą, o Stanfordo universiteto atstovas Leonardas Susskindas pasakoja apie kvantinę mechaniką.

Kitos akademinės interneto erdvės žvaigždės – Yale'io universiteto profesoriai. Charlesas Bailynas siūlo astrofizikos įdomybių kursą, Lengdonas Hammeris vaizdo paskaitose gilinasi į šiuolaikinės poezijos subtilybes, o Christine Hayes dėsto įvadą į Senąjį Testamentą.

Tokių nemokamų paskaitų galima rasti ne tik centralizuotoje „iTunes U“ svetainėje, bet ir daugelio rimtesnių Vakarų universitetų tinklalapiuose. Kai kurios aukštosios mokyklos, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos Oksfordo universitetas, kursus internetu siūlo ir už mokestį.

„Štai visų švytuoklių karalienė!“ – sušunka genialų, bet kiek linksmai kvaištelėjusį mokslininką savo išvaizda tikrai primenantis W.H.G.Lewinas, šokdamas ant pakabinto 15 kilogramų sveriančio plieninio rutulio.

________________________

Svarbiausia - tiesiog priversti jaunimą pamėgti fiziką ir mokslą. Tuomet jie noriai krims ir sudėtingą kursą.

Jau kitą akimirką profesorius studentų akivaizdoje beprotiškai supasi ant tokios judančios švytuoklės.

Išsitempęs lyg styga lygiagrečiai su grindimis, neklusniems plaukams plaikstantis nuo judesio sukelto vėjelio, profesorius įrodė, jog švytuoklės judesio amplitudė nepriklauso nuo jos masės – nesvarbu, ar ant tokios švytuoklės „prikabintas“ koks nors profesorius.

„Fizikos dėsniai veikia!“ - sušunka W.H.G.Lewinas, o auditorija pratrūksta plojimais.

Svarbiausia - įkvėpti meilę

Toks išradingas požiūris į mokslo dėstymą W.H.G.Lewinui kuriam laikui net buvo pelnęs pirmąją vietą dažniausiai parsisiunčiamų „iTunes U“ laikmenų sąraše.

„Mokymas - mano gyvenimas“ – sako jis, džiūgaudamas dėl nesiliaujančio gerbėjų laiškų srauto ir minties, kad jis padeda populiarinti mokslą ir jaunimo domėjimąsi juo.

Olandų kilmės profesorius pasakoja, kad dėstydamas privalomą įžanginį fizikos kursą MTI studentams jis suprato, kad svarbiausia - tiesiog priversti jaunimą pamėgti fiziką ir mokslą. Tuomet jie noriai krims ir sudėtingą kursą.

Nors paskaitos atrodo lyg žaidimas, W.H.G.Lewinas joms ruošiasi itin rimtai. Kiekvienai paskaitai pasirengti užtrunka apie 25 valandas. Profesorius rūpestingai apmąsto kiekvieną detalę ir išmeta visus nereikalingus sakinius.

„Slaptažodis – aiškumas“ – atskleidžia savo paslaptį W.H.G.Lewinas.

Studentams - teatrališkas šou

Žinoma, ne mažiau svarbu - ir pramoga. Todėl moksliniai žaidimai užima svarbiausią vietą šio mokslininko paskaitose.

Tęsdamas paskaitą apie švytuokles, profesorius atsistoja prie sienos, prie pat savo smakro laikydamas sunkųjį švytuoklės plieninį rutulį.

Ką tik profesorius pademonstravo, kaip potenciali energija virsta kinetine – jis sviedė šį rutulį kitos sienos link, kur atsitrenkęs sunkus objektas sutrupino pritvirtintą stiklo lakštą.

Dabar profesorius rengiasi pademonstruoti energijos tvermę.

W.H.G.Lewinas užsimerkia ir paleidžia prie pat smakro laikomą švytuoklės rutulį.

Sunkus plieno gabalas skrieja šalin, o tada grįžta, vėl skrieja šalin nuo profesoriaus veido sustojęs kaip tik prie jo smakro.

„Fizikos dėsniai akivaizdžiai veikia! – pratrūksta džiaugsmu W.H.G.Lewinas. – O aš – vis dar gyvas!“

Žinios atskleidžia grožį

Tokios įspūdingos virtualios paskaitos šiam aistringai fiziką mylinčiam profesoriui padeda įgyvendinti didžiausią savo pomėgį - skleisti fizikos populiarumą visame pasaulyje.

„Jūsų gyvenimas niekada nebus toks pat. Dėl savo žinių sugebėsite matyti kur kas daugiau negu visiems prieinamas grožis“ – pareiškė W.H.G.Lewinas studentams po paskaitos apie vaivorykštę.

Vienas ištikimiausių jo gerbėjų, San Diego floristas S.Boigonas sutinka: „Profesorius Lewinas buvo teisus. Jis privertė mane MATYTI, o tai padarė mano gyvenimą kur kas geresnį“.

„Eidamas gatve, analizuoju berniuko, važiuojančio riedlente, jėgą ar vinių pistoleto staliaus rankose keliamą atatranką, - džiūgavo S.Boigonas dėl naujai pamatytų pasaulio spalvų. - Iš visos širdies už tai dėkoju“. („The New York Times“, LR)

Lietuvos rytas, 2008 01 19, Priedas Rytai–Vakarai, Nr. 3 (746)