NAUDINGA PREMIJA

 

Nobelio premija pailgina gyvenimą. Mat Anglijos Voriko universiteto atliktas tyrimas parodė, kad mokslininkai, laimėję, pavyzdžiui, Nobelio fizikos ar chemijos premiją, sulaukia ne tik pinigų ir šlovės, bet ir gyvena dvejais metais ilgiau negu kolegos, kurie buvo tik nominuoti tam pačiam apdovanojimui.

„Atrodo, jog statusas veikia kaip gyvybinių jėgų suteikianti magija.

Ant tos pakylos Stokholme užlipęs mokslininkas savo gyvenimą pratęsia vidutiniškai dvejais metais“, - teigė profesorius Andrew Oswaldas.

„Kaip veikia šis statusas, mes nežinome“, - pridūrė jis.

A. Oswaldas ir ekonomistas Matthew Rablenas ištyrė 524 mokslininkus, kurie nuo 1901 iki 1950 metų buvo nominuoti Nobelio premija, o 135 iš jų laimėjo, gyvenimo trukmę. 

Vidutinė mokslininų gyvenimo trukmė buvo 76 metai, tačiau Nobelio premijų laureatai gyveno vidutiniškai 1,4 metų ilgiau už nominantus. Šis skirtumas didėja dar dviem vienerių metų trečdaliais, jei lyginami tos pačios šalies laimėję, bei pralaimėję mokslininkai.

Nuo 1901 metų, kai Alfredas Nobelis įsteigė šią premiją, piniginė apdovanojimo vertė pasikeitė.

Tačiau A. Oswaldas pažymėjo, kad pinigų kiekis įtakos gyvenimo trukmei neturi. Gyvenimo trukmė nepriklauso ir nuo to, ar mokslininkas buvo nominuotas premijai daugiau nei vieną kartą.

Lietuvos rytas, 2007 01 18, Nr. 14