2006-2007 mokslo metų žiemos KETVIRČIO NAMŲ DARBAI
MOKYKLOS FIZIKOS OLIMPAS 14 laidos Ii kurso moksleiviams
Elektrostatikos teorinės užduotys
1. Kokia jėga trauktų vienas kitą du variniai 1 cm spindulio rutuliukai, esantys 1 m atstumu vienas nuo kito, jei iš vieno rutuliuko kiekvieno atomo atimtume po elektroną ir perkeltume į kitą rutuliuką? 2.
Raskite
elektrinio lauko stiprį (kryptį ir didumą) atstumu 3. Begaliniame spindulio R dielektriniame cilindre, tolygiai įelektrintame erdvinio tankio ρ krūviu, yra begalinė cilindrinė spindulio r ertmė, kurios ašis nutolusi nuo cilindro ašies per a. Raskite elektrinio lauko stiprį toje ertmėje. 4.
5.
Spindulio R plonas įtvirtintas žiedas buvo tolygiai įelektrintas ilginio
tankio τ
krūviu. Jo centre patalpinta maža masės m,
turinti to paties ženklo krūvį q
dalelė nežymiai pasislinko iš pusiausvyros padėties statmena žiedo
plokštumai kryptimi. Nustatykite, kokį greitį ji turės labai toli
nuo žiedo. 6. Tolygiai įelektrinta krūviu Q spindulio R sfera buvo perpjauta į dvi dalis. Pjūvio plokštuma nutolusi nuo sferos centro atstumu h. Raskite jėgą, kuria gautos sferos dalys stumia viena kitą. Kokį minimalų krūvį reikia patalpinti sferos centre, kad tos dalys neišsilakstytų į skirtingas puses? 7. Spindulio R = 10 cm rutulyje pasiskirsčiusio krūvio erdvinis tankis kinta pagal dėsnį ρ = α r, čia r atstumas iki rutulio centro, α = 4,43·10-5 C/m4 . Nubraižykite elektrinio lauko stiprio bei potencialo priklausomybes nuo atstumo iki rutulio centro. 8.
5 cm
spindulio rutulys, kurio medžiagos dielektrinė skvarba lygi 5,
tolygiai įelektrintas 10 nC krūviu. Laikydami, kad aplinkos
dielektrinė skvarba artima vienetui, apskaičiuokite to rutulio
sukurto elektrinio lauko energiją. 9. Taškinis krūvis q buvo patalpintas stataus dvisienio kampo tarp dviejų laidžių įžemintų plokštumų pusiaukampinėje atstumu d nuo dvisienio kampo viršūnės O. Raskite krūvį veikiančią jėgą. 10. Yra du bet kokios formos neįelektrinti laidininkai A ir B. Iš pradžių laidininkui A suteikiamas krūvis Q, ir jie suliečiami. Dėl to laidininke B atsiranda krūvis q. Tada besiliečiantiems laidininkams suteikiamas toks papildomas krūvis qx, kad krūvis laidininke A pasidaro lygus q. Nustatykite krūvį qx. 11. Du vienodo ženklo krūviai q ir 2q yra 1 m atstumu vienas nuo kito. Juos jungiančios atkarpos vidurio statmenyje raskite tašką, kuriame elektrinio lauko stipris didžiausias. 12.
Du
metaliniai rutuliukai, kurių spinduliai 1 cm ir 2 cm atitinkamai, yra
1 m atstumu vienas nuo kito. Apskaičiuokite jų tarpusavio sąveikos
jėgą juos prijungus prie 300 V elektrovaros šaltinio. Jungiamųjų
laidų sąveikos nepaisykite. 13. Į nejudantį protoną iš begalybės greičiu v paleidžiamas kitas protonas, jo taikymosi parametras yra r. Nustatykite, iki kokio atstumo jie suartės. 14. Du maži įtvirtinti rutuliukai, kurių krūviai 3 nC ir 2 nC atitinkamai, yra 1 m atstumu vienas nuo kito. Juos jungiančia atkarpa gali be trinties slankioti kitas 10 g masės ir 1 nC krūvio rutuliukas. Raskite jo mažų svyravimų periodą jį paleidus iš pusiausvyros padėties. 15.
16.
17. Du kondensatoriai C1 ir C2 buvo įjungti į pav. parodytą grandinę. Iš pradžių įjungiamas jungiklis J1, kondensatoriui C1 įsielektrinus jungiklis išjungiamas. Po to įjungiamas jungiklis J2. Raskite įtampas kondensatoriuose praėjus ilgam laiko tarpui. 18. 4 elektronai juda veikiami jų elektrostatinės stūmos jėgų. Kokiu greičiu jie judės nutolę labai dideliu atstumu vienas nuo kito, jei pradiniu momentu jie buvo kvadrato, kurio kraštinė lygi 20 cm, viršūnėse? 19.
20. 25 cm ilgio tiesus siūlas buvo tolygiai įelektrintas 80 nC/m ilginio tankio krūviu. Raskite darbą, kurį reikia atlikti norint perkelti taškinį -2 nC krūvį iš taško A, esančio 5 cm nuotolyje nuo vieno siūlo galo, į tašką B, nutolusį per 15 cm nuo kito siūlo galo. Abu taškai A ir B yra siūlo tęsinyje skirtingose jo pusėse.
Užduotis parengė Jevgenij Chmeliov.
110
užduočių sprendimus iki 2007 02 05, 11-20 užduočių sprendimus iki
2007 03 05 Pastaba: pavėluotai išsiųsti užduočių sprendimai netikrinami ir nevertinami. |