Rekordininkais lietuviai tampa ne vien iš gero gyvenimo

 

AUŠRINE ŠĖMIENE

Veidas, 2010 05 17, Nr. 20

 

Mažiausių pirštinaičių mezgėja, geriausią atmintį turintis moksleivis ir net mikliausiai SMS žinutes rašanti paauglė. Visus šiuos laimėjimus agentūra "Factum" šiemet įrašė į Lietuvos rekordų knygą.

Kasmet Lietuvoje užregistruojama bemaž po 150 rekordų. Iš viso Lietuvos rekordų knygoje, kurios nuo 1990 m. išėję jau trys leidimai, įregistruota apie pusantro tūkstančio rekordų. Deja, tik 17 iš jų įrašyti ir Guinnesso rekordų knygą.

Šiais metais lietuviai stebina ne tiek valios, ištvermės ir galios reikalaujančiais, kiek keistais, originaliais ar neįprastais rekordais.

Įkvėpė žiema

"Nieko didelio nemezgu, tik pirštinytes", - tikina šiųmetė Lietuvos rekordininkė Stanislava Viskontienė. Lietuvos rekordų knygą ji pateko kaip pačių mažiausių, vos 2,2 cm ilgio ir 0,86 cm pločio, pirštinaičių mezgėja.

Pasirodo, ponia Stanislava miniatiūrines pirštines ir kojines pradėjo megzti ne iš gero gyvenimo. 1950 m. ji, kaip politinė kalinė, buvo išsiųsta į Intos lagerį Komijoje, kur praleido septynerius metus. "Visos moterys kažką dirbo, o man labai širdį skaudėjo, kad nieko nemoku daryti", - prisimena Stanislava. Tad draugė, auksarankė siuvinėtoja Janina Žemaitytė jai padovanojo kamuolėlį siuvinėjimo siūlų. Kadangi Stanislava neturėjo virbalų, ėmė megzti adatomis. Adatomis ji mezga ir iki šiol. Mažai pirštinei užmeta aštuoniolika akių - po šešias ant trijų adatų, o ketvirtąja mezga.

Nors miniatiūriniai mezginiai dabar mezgėjai duonos kąsnio nebeuždirba, moteris laiminga, kad jie vis dar džiugina žmones. Todėl Stanislava visa, ką numezga, išdovanoja. 

O naujieji savininkai mažąsias pirštinaites net įsirėmina ir pasipuošia namus.

  

Skirgiškių kaimelio gyventojai supylė didžiausią sniego vėliavą - 100 m2 ploto. 

K. Vanago („BFL“) nuotr.

Per savo gyvenimą moteris yra numezgusi per 150 itin mažų pirštinių ir kojinių. O "Veido" žurnalistei pasigyrė, kad jau viršijo ir pačios pasiektą rekordą - numezgė vos pusės centimetro dydžio pirštinaites.

Praėjusi šalta ir snieginga žiema įkvėpimo šaltiniu tapo ir keliems kitiems rekordams. Štai Vilniaus slidinėjimo centro žiemos trasa, esanti Liepkalnyje, įregistruota kaip didžiausią aukščio skirtumą - net 80 metrų - turinti trasa. Ignalinos slidininkai Lietuvos žiemos sporto centro slidinėjimo trasą įregistravo kaip ilgiausią - ji siekia 460 metrų.

Žydūnas Savickas sumušė pasaulio rekordą - iškėlė 212,5 kg sveriančią Apolono ašį.
„Veido“ archyvo nuotr.

O štai varėniškiai, neturėdami kalnų slidinėjimo trasų, ėmė ir sulipdė didžiausią ledo skulptūrą. Kol neištirpo, Gausybės bato pavadinimą gavusi skulptūra buvo 2,5 m aukščio ir 5,5 m pločio. Jai savamoksliai skulptoriai sunaudojo maždaug 11 kub. m ledo ir apie 5 kub. m sniego.

Skirgiškių kaimelio Vilniaus rajone gyventojai nusprendė įsiamžinti dar kitaip: šiemet Vasario 16-ąją ir Užgavėnes jie pasitiko supildami didžiausią sniego vėliavą - 100 m2 ploto, 20 m ilgio, 5 m pločio. Vėliava buvo maždaug pusės metro storio, kaip ir dera mūsų valstybės simboliui - trijų spalvų: geltonos, žalios ir raudonos, mat sniegą kaimelio gyventojai nudažė vandeniniais dažais.

Keletą rekordų šią žiemą įregistravo ir sportininkai. Štai ant Kuršių marių ledo vykusiame Lietuvos jėgos aitvarų čempionato žiemos etape "Kite Grand Prix" buvo pasiekti net trys rekordai. Klaipėdietis Artūras Gudauskas, ginkluotas jėgos aitvaru ir slidėmis, skriejo net 72,64 km/h greičiu, greičiausias su snieglente buvo vilnietis Justinas Žalys, pasiekęs 63,47 km/h greitį, o vilnietė Viktorija Vaišnoraitė pripažinta greičiausia moterimi -snieglente ji leidosi 54,64 km/h greičiu.

O stipriausias pasaulio žmogus Žydrūnas Savickas Panevėžyje vykusiose varžybose "Žiemos milžinas 2010" viršijo ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio rekordą! Jis iškėlė 212,5 kg sveriančią Apolono ašį. Nuo šiol visiems galiūnams, norintiems pagerinti šį laimėjimą, teks įveikti papildomus 10 kilogramų.

Į rekordininkus - per skrandį ir miklumą

Vis daugiau Lietuvos gyventojų į rekordų knygą bando patekti ne kokių nors unikalių savybių ar gebėjimų reikalaujančiais, o tiesiog netradiciniais rekordais arba kažką padarydami pirmieji.

Tarkime, trys sostinės picų kepėjai iš "Fokus" picerijos 10 metų veiklos proga iškepė storiausią visų laikų lietuvišką picą. Per 18 minučių jiems pavyko iškočioti ir iškepti 5,9 cm storio patiekalą. Įdarui sunaudota 2,5 kg sūrio, po 2 kg kumpio, saliamio dešros ir pievagrybių bei po 1 kg paprikų, pomidorų ir svogūnų.

O, pavyzdžiui, prekybos ir pramogų centras "Akropolis" pademonstravo aukščiausią reklaminį kūgį - 7,07 m aukščio ir 3,16 m skersmens apačioje. Kūgis buvo sukrautas iš 2010 putojančio vyno "Alita" butelių. Užtat jų konkurentas prekybos ir laisvalaikio centras "Mega" per Velykas pasipuošė 5 m aukščio, 2,22 m pločio ir net toną sveriančiu zuikiu "Milka Mega". Skulptūrai sunaudota 100 tūkst. "Milka" šokolado plytelių.

Įkvėpti verslininkų idėjų, Kauno r. Babtų gimnazijos moksleiviai Velykas irgi sutiko netradiciškai: iš 13 737 popieriaus lankstinių jie padarė 1,4 m aukščio ir 2,55 m apimties viščiuką - didžiausią iki šiol lankstinių junginį. Išmanumu nuo bendraamžių neatsiliko ir Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos mokiniai. Jie pagamino 1,18 m ilgio, 1 m pločio, 14 cm aukščio dėžę, į kurią sutilpo net 27 kg saldainių. Juos padovanojo Šiaulių vaikų namų "Šaltinis" auklėtiniams.

Miklūs pirštai į Lietuvos rekordų knygą padėjo patekti ir Vilniaus Žirmūnų gimnazijos auklėtinei Kristinai Šmaižytei. Ji 175 ženklų SMS žinutės tekstą mobiliuoju telefonu parašė per 44,56 sekundės. Beje, tam telefono klaviatūros mygtukus reikėjo paspausti net 378 kartus. Taigi merginos žinučių rašymo greitis - daugiau kaip aštuoni telefono mygtukų paspaudimai per sekundę. Pernykščio Lietuvos rekordo savininkė Marija Dagytė tą pačią žinutę parašė per 51,6 sekundės.

Valdas Eimontas iš atminties teisingai užrašė 4054 konstantos po skaitmenis po kablelio.

„Fizikos olimpo“ archyvo nuotr.

Kaip išsimiklino taip greitai rašyti žinutes, Kristina paaiškinti negali. Be to, tikina ir jokiu muzikos instrumentu negrojanti, tik per dieną draugams prašanti bent po 70 žinučių, ir priduria, kad bendrauti gyvai jai vis dėlto patinka labiau nei žinutėmis. "Rašau tik tuomet, kai reikia kokią naujieną pranešti", - tvirtina mikliausių pirštų savininkė.

Beje, Lietuvos mokiniai šiemet pagarsėjo ne tik savo miklumu, bet ir imliu protu. Štai tarptautinę Pi dieną, kuri švenčiama kovo 14-ąją, nes pi skaičius juk yra 3,14, itin gabių mokinių papildomo ugdymo mokykla "Fizikos olimpas" surengė konstantos pi rašymo iš atminties varžytuves - III Lietuvos pi čempionatą. Jo nugalėtoju tapo Kauno r. Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos dvyliktokas Valdas Eimontas. Jis iš atminties paeiliui teisingai užrašė 4054 pi skaitmenis po kablelio. "Fizikos olimpo" steigėjų tarybos pirmininkas Petras Jonušas sako, kad Valdas buvo užrašęs dar daugiau skaičių, tačiau pabaigoje įsivėlė klaida ir maždaug šimtas skaičių "nukrito". Beje, vien skaitmenų rašymas truko dvi valandas.

Valdas, paklaustas kokia prasmė įsidėmėti tokią didelę skaičių seką, atšauna: "Įsidėmėti prasmės lyg ir nėra, nes šių žinių nepanaudosi, tačiau tai labai lavina atmintį".

Beje, rekordus registruojančios agentūros "Factum" vadovas Vytautas Navaitis tikina šiuo metu turįs daug nebaigtų registruoti rekordų, nes pretendentai į rekordininkus nepateikė visos reikiamos medžiagos. Kai formalumai bus sutvarkyti, galbūt paaiškės, kad šie metais bus rekordiniai rekordų gausa.

 

2010-ųjų Lietuvos rekordai

42 vestuvines sukneles vilkinčios "Lietuvos ryto" krepšinio komandos šokėjos at liko M.Jacksono šokj "Thriller". Pasirodymo idėjos autorius fotografas Tomas Tumalovičius netradiciniu reginiu pristatė parodą "Mūsų vestuvės".

 

Š. Mažeikos („BFL“) nuotr.

Kas dvi minutes po priglaustą ir naujus šeimininkus radusį benamį šunį - toks naujausias Lietuvoje meilės beglobiams keturkojams rekordas. Jis vasario 27 d. buvo pasiektas Panevėžyje per surengtą akciją "Surask namus ir draugus beglobiams keturkojams!"
Ukmergės vaikų lopšelio-darželio "Eglutė" bendruomenė sukūrė 114,4 m ilgio, 12 cm skersmens kirmėlę Apoloniją. 41,3 kg sverianti Apolonija padaryta iš saldainių popierėlių: taip buvo įgyvendintas pedagogų siekis kūrybiškai panaudoti antrines žaliavas.

 

„Veido“ archyvo nuotr.

Bendrovės "Arimeks" vadovas Arnas Jurskis aplankė šimtą valstybių. Pastarąjį dešimtmetį keliautojo tikslas buvo įkopti į daugelio valstybių aukščiausias viršukalnes. Jis yra buvęs net 71 šalies kalnų viršūnėse.

Šį savaitgalį Palangoje agentūra "Factum" fiksavo "Valdorfo Salsa" rekordą - daugiausiai vienu metu solo salsą šokančių žmonių.

„Veido“ archyvo nuotr.

Naujausi 2010-ųjų pasaulio rekordai

323 šokėjai 5 min. šoko su skėčiais Bato šokių festivalyje Olandijoje pagal 1952 m. sukurtą dainą "Singin' in the Rain". Ankstesnis rekordas - 200 šokėjų.

Turkijos Denizlio mieste pasiūtas 15,17 m ilgio ir 7,36 m pločio vonios chalatas. 20 siuvėjų prie jo užtruko penkias dienas. Vien chalato diržas siekia 22 metrus.

 

 

„Veido“ archyvo nuotr.

10,4 m aukščio ir 7,8 p ločio skulptūra atidengta balandžio pabaigoje Ispanijos Huelvos mieste. Geltonas šalmas - didžiausia skulptūra, iki šiol pagaminta iš perdirbti tinkamų medžiagų. Skulptorius Rafaelis Meli da su komanda prie jos dirbo tris mėnesius.

 

 

„Veido“ archyvo nuotr.

25 065 žmonės balandžio 25 d. Indijos mieste Mumbajuje 12 valandų davė kraujo. Tai buvo didžiausia pasaulio istorijoje kraujo donorų akcija. Kraują ėmė 500 gydytojų ir 700 slaugytojų bei savanorių.

 

„Veido“ archyvo nuotr.

46 357 plastikinių butelių, kurie svėrė 1270 kg, per aštuonias  valandas surinko JAV Floridos valstijos koledžo studentai, minėdami Žemės dieną.

 

„Veido“ archyvo nuotr.