Atminties čempionas 

Arūnas ZURLYS 

Druskonis, 2011 m. liepos 1–7 d.,

Nr. 26 (1115)

Šiemet Vytauto Didžiojo universitete baigęs istorijos bakalauro studijas druskininkietis Almantas Šarakojis turi „keistą” ir Lietuvoje itin retą pomėgį. 23 metų vaikinas užsiiminėja atminties sportu. Jis dukart tapo Lietuvos konstantos pi rašymo iš atminties čempionato nugalėtoju (2009 ir 2011 metais), o 2009 m. A.Šarakojis vienintelis atstovavo Lietuvai Pasaulio atminties čempionate Londone ir pateko į geriausią atmintį turinčių žmonių planetoje penkiasdešimtuką.

Almanto asmeninis rekordas - per 1 valandą įsimintos šešios kortų kaladės.

 

Proto sportas nuo vaikystės 

„Tai proto sportas, panašiai kaip šachmatai, – savo pomėgį komentuoja Almantas. - Manęs dažnai klausia, koks tikslas yra įsiminti tūkstančius bereikšmių skaitmenų, šimtus kortų ir begalę kitų dalykų? Tuomet atsakau, o kokį tikslą turi, tarkim, bėgikas, dalyvaujantis olimpinėse žaidynėse ir vis bėgiojantis tuos pačius ratus? Mano tikslas: įsimenant kuo daugiau informacijos per atitinkamą laiką, išbandyti savo atminties galimybes ir neuronų greitį bei nuolat tobulėti, gerinti savo rezultatus – bet visa tai varžyboms. O svarbiausia – tokie atminties gebėjimai man ypač padeda efektyviau mokytis, suprasti ir įsiminti daugelį dalykų, kurių man reikia moksle ir gyvenime – tai turi itin didelę praktinę reikšmę“. 

Paklaustas, kaip toks pomėgis jį atrado, Almantas prisipažįsta, jog nuo prigimties yra mokslininkas, nuolat mąstantis ir analizuojantis, tad žinios jam yra viena pagrindinių vertybių. Nuo pat vaikystės siekė atrasti būdų, kaip viską efektyviau suprasti ir įsiminti, taip sutaupant laiko, kurį būtų galima panaudoti naujiems įgūdžiams įgauti ir taip didinti žinių bei įgūdžių kapitalą. Besimokydamas Druskininkų “Atgimimo” vidurinėje mokykloje, kurią baigė 2007 m., labiau domėjosi istorija, astronomija, fizika. Kai kurias atminties paslaptis pats sau atskleidė dar vaikystėje, tačiau rimtai į atminties tyrinėjimus įniko pradėjęs studijuoti universitete. Įkvėpimo šaltiniu tapo filmas „21“ apie gabų studentą, o Almantas visad siekė tokiu būti ir pagaliau tapti dėstytoju. Studijuodamas Vytauto Didžiojo universitete istoriją, kuri, Almanto pastebėjimu, labiausiai iš visų mokslų lavina kritinį mąstymą, papildomai gilinosi į psichologiją, sociologiją, politologiją. Su diplomuotu istoriku A.Šarakoju sutarėm, jog Lietuvos dabartis įrodo, kad stokojam pilietiškumo, atsakomybės už savo valstybę, neturime aiškios vizijos, kaip turi atrodyti mūsų valstybė. 

Pasaulio atminties čempionate 

A. Šarakojis su aštuoniskart pasaulio atminties čempionu anglu D. Obrienu Londone.

 

„Atmintis – tai logika ir vaizduotė“, – teigia Almantas. Anot jo, informaciją pirmiausia reikia suprasti, ją analizuoti, struktūruoti, kategorizuoti ir tuomet tam tikru būdu visa tai perkelti į vaizduotę. „Kai informaciją supranti ir išanalizuoji bei tvarkingai pagal tam tikrą susikurtą sistemą susidėlioji, yra visai nesunku perkrimsti sudėtingus mokslinius teorinius modelius ir visuomet tai turėti savo galvoje“, - priduria vaikinas. Loginių sistemų svarbą atminčiai patvirtina toks palyginimas – daugkartinis pasaulio atminties čempionas be loginių sistemų vieną kortų pakuotę įsiminė per 40 minučių, su sistemom – per 24,97 sekundės. Po tokių tyrinėjimų ir atradimų universitete Almantas nusprendė išbandyti savo jėgas Lietuvos konstantos pi rašymo iš atminties čempionate ir įsitikinti, ar jo susikurtos atminties sistemos išties veikia. Kaip žinia, dar mokykloje mokėmės, jog konstanta pi yra 3,14, tačiau iš tikrųjų šis skaičius yra begalinis. Tad šio čempionato dalyvio tikslas yra stengtis įsiminti kuo daugiau skaitmenų iki pirmos klaidos. Panašu, kad Almanto susikurtos atminties sistemos puikiai suveikė, nes 2009 m. dalyvaudamas šiame čempionate pirmąjį kartą, iškart įsiminė 1452 skaitmenis ir pasiekė Lietuvos rekordą. Tapęs Lietuvos konstantos pi rašymo iš atminties čempionato nugalėtoju, A.Šarakojis tais pačiais metais nusprendė išbandyti savo jėgas Pasaulio atminties čempionate Londone. 

Į 3 dienas trunkantį Pasaulio atminties čempionatą išlavinę savo atmintį įvairiausių užsiėmimų žmonės suplaukia iš visos planetos ne vien išbandyti savo jėgas, bet ir dėl to, jog nugalėtojas gali išlošti daugiau nei 100 tūkst.Lt. Šiuose čempionatuose dalyvauja įvairiausio amžiaus žmonės – nuo 10-mečių mažųjų vunderkindų iki 60-mečių, pasižyminčių puikiausia atmintim.

Varžėsi dešimtyje rungčių 

Pasaulio atminties čempionate būna 10 rungčių. Tarkim, viena iš jų - per 5 minutes reikia įsiminti kuo daugiau skaitmenų. Tai buvo viena stipriausių Almanto rungčių pasaulio čempionate, nes jis įsiminė 102 skaitmenis. Nors šios rungties pasaulio rekordas yra 480 skaitmenų, tačiau Almanto rezultatas yra taipogi įspūdingas. Juolab daugelis sunkiai įsimena savo telefono numerį, o A.Šarakojis per 5 minutes sugebėtų įsiminti net 14 telefono numerių. Kita rungtis – per valandą įsiminti kuo daugiau skaitmenų. Almanto rezultatas pasaulio čempionate - 352, nors buvo parašęs 600, tačiau apmaudžiai suklydo. Šios rungties pasaulio rekordas – 2280. Viena sunkiausių rungčių - 3-ioji, t.y. abstrakčių paveikslėlių įsiminimas. Tai juodai balti, vienas nuo kito mažai kuo besiskiriantys paveikslėliai, kuriuos reikia įsiminti eilės tvarka po 5-is. Almantas per 15 minučių teisingai įsiminė 55-is paveikslėlius, nors šios rungties pasaulio rekordas yra gerokai didesnis – 365. Atlikdamas užduotį – per 15 minučių įsiminti kuo daugiau žmonių vardų ir pavardžių su fotografijomis - Almantas sugebėjo įsiminti 48, kurių daugumą sudarė itin sudėtingos užsieniečių pavardės, tuo tarpu pasaulio rekordas yra 201. Įdomu tai, kad tarp tų įsimenamų pavardžių buvo dvi lietuviškos, kurios buvo neįkandamos netgi pasaulio lyderių atminčiai! 

Nemažą iššūkį pasaulio atminties čempionate Almantui kėlė žodžių įsiminimo per 15 minučių rungtis. Nors druskininkietis įsiminė 50 žodžių (pasaulio rekordas – 300), tačiau įdomiau tai, jog už klaidas šioje rungtyje itin griežtai baudė. Tarkim, jei stulpelio, kur buvo 20 žodžių, nors viename žodyje padarai nors vieną rašybos klaidą ar daugiau, tai išbraukiama pusę stulpelio – t.y. 10 žodžių. Jei suklystama dviejuose žodžiuose – išbraukiamas visas stulpelis, t.y. 20 žodžių. A.Šarakojui tai buvo tikras iššūkis, kadangi beveik visi čempionato dalyviai gavo žodžius savo gimtosiomis kalbomis, išskyrus Almantą ir dar kokius du kitataučius, kuriems buvo pateikti žodžiai anglų kalba.

Įveikė Amerikos čempioną 

Almantas pasaulio atminties čempionate vienintelis atstovavo Lietuvai.

 

A.Šarakojui buvo be galo įdomios rungtys, susijusios su kortų įsiminimu. Viena iš jų - įsiminti kuo daugiau kortų per valandą. Nors Almanto asmeninis rekordas yra įsimintos per 1 val. 6-ios kortų kaladės (vienoje – 52 kortos), pasaulio čempionate jis įsiminė 4-ias kalades. Pasaulio rekordas šioje rungtyje – net 28-ios! Daugeliui pasaulio čempionato dalyvių pati įdomiausia rungtis buvo vienos kortų kaladės įsiminimas per kuo trumpesnį laiką. Milžiniškas adrenalino kiekis, didelis jaudulys, prakaituoti ir slidūs pirštai, krentančios kortos iš rankų – su tokiomis būsenomis susiduriama šioje rungtyje. Almantas įsiminė kortų pakuotę greičiau nei per 5 minutes. Kaip jis pats teigia, ta rungtis jam kėlė didelį jaudulį, kuris įtakojo rezultatą. Juolab bandė įsiminti per 2 minutes ir taip įvykdyti didmeistrio normatyvą. „Po šios rungties buvau toks susijaudinęs, kad net negalėjau teisingai parašyti savo pavardę šalia pasiekto rezultato“, - prisipažįsta A. Šarakojis. Šios rungties pasaulio rekordas – 21,9 sekundės!!! Visgi Almantas abejose kortų rungtyse įveikė JAV atminties čempioną Ronnie White, ir tai vieninteliam Lietuvos atstovui pasaulio atminties varžybose sukėlė daug džiaugsmo. 

Mokėsi iš pačių geriausių 

Kitos trys pasaulio atminties čempionato rungtys buvo kas sekundę sakomų skaitmenų, istorinių datų bei dvinarių skaitmenų įsiminimas. Nors Almantas studijavo istoriją, tačiau tai negalėjo padėti istorinių datų rungtyje, nes įvykiai šalia datų buvo neteisingi, pvz., kad 1452 metais Madona išleido savo pirmąjį albumą. Už klaidą minusuodavo vieną tašką. Druskininkiečio rezultatas – 13 datų per 5 minutes, o pasaulio rekordas – 120. Nemaloniausia rungtis Almantui buvo dvinarių skaitmenų, t.y. vienetukų ir nuliukų sekos, įsiminimas per pusvalandį, kurioje druskininkietis gan greitai suklydo. 10-oji rungtis – kas sekundę sakomas skaitmuo ir jų reikia kuo daugiau įsiminti iki pirmos klaidos.

Nors Almanto pasiekti rezultatai nėra labai aukšti lyginant su pasaulio rekordais, tačiau jie yra daug žadantys. Juolab tai buvo pirmosios tarptautinės druskininkiečio varžybos, kuriose jautė itin didelį jaudulį ir stokojo patirties (pasaulio atminties lyderiai dalyvavę daugiau nei trijose dešimtyse varžybų). Visgi Almantas pasirodė geriau nei 2009 m. čempionato nugalėtojas savo pirmajame pasaulio čempionate. Almantui be galo svarbu, kad čempionate atminties paslaptimis su juo noriai dalinosi pasaulio atminties lyderiai. Kaip žinia, mokytis iš pačių geriausių yra neįkainojama patirtis. 

Kuria mokymosi strategijas 

Iš pasaulio atminties čempionato parsivežęs be galo daug žinių ir pasaulio atminties lyderių patirties, Almantas visa tai bando pritaikyti kurdamas žymiai efektyvesnes mokymosi strategijas. „Dabar nėra sunku ir visiškai įmanoma per trumpą laiką įsisąmoninti sudėtingą knygą ar, tarkim, įsiminti 50 000 užsienio kalbos žodžių; atsiminti, kuriame puslapyje koks žodis parašytas ir ką jis reiškia, - teigia A.Šarakojis. - Patirties atminties tema dalinimasis man teikia didelį malonumą, ypač tuomet, kai mane kartkartėmis pasikviečia skaityti paskaitas šia tema universitete ar gimnazijoje, ar sulaukiu pasiūlymų vesti seminarus”. 

Atsikovojo titulą 

Almantas buvo užsimojęs Pasaulio atminties čempionatuose dalyvauti kasmet, tačiau praėjusiais metais stokojo lėšų nukakti į Kiniją, kur jis vyko. Tad Almantui beliko didelis malonumas rungtyniauti Lietuvos konstantos pi rašymo iš atminties čempionatuose. Praėjusiais metais tokiame čempionate jis užėmė 2-ąją vietą, užrašydamas iš atminties 1620 skaitmenų, tačiau atlikdamas papildomą čempionato užduotį, jis atbuline tvarka paeiliui teisingai užrašė 2222 skaitmenis, tad rezultatas – 1620 teisingai įsimintų skaitmenų iš abiejų pusių. Tokiu būdu, kaip pats teigia, pagerino neoficialų pasaulio rekordą, kuris iki tol buvo 1250. Šiais metais Almantas atsikovojo konstantos pi rašymo iš atminties Lietuvos čempiono titulą, iš atminties paeiliui teisingai užrašęs 658 konstantos pi skaitmenis po kablelio.

Šokiruoja ir stulbina 

Nors Almanto pomėgį itin palaiko šeima ir draugai, aplinkiniams toks užsiėmimas yra sunkiai suvokiamas. Daugelį, susidūrus su atminties galimybėmis, tai šokiruoja ir stulbina. Almantas teigia, kad puikios atminties pasiekti gali kiekvienas. „Įspūdingą atmintį turime kiekvienas, tereikia susikurti logines sistemas ir lavinti vaizduotę, o tada jokių ribų nėra - galima įsiminti viešai sakomas kalbas, knygas, žmones, merginų numerius ir t.t.“, – tikina pašnekovas. Tai, be abejo, padeda susikaupti, organizuoti savo darbus, sėkmingai plėtoti verslą, mokytis užsienio kalbų, pasitikėti savimi ir viešai be jokių lapelių sakyti kalbas. “Labai svarbus dalykas - susitvarkyti su baime, stresu, įtampa, nes tai yra patys didžiausi atminties žudikai. Tai ypač aktualu abiturientams, - tęsia A.Šarakojis. - Kitas svarbus dalykas - saikingai vartoti alkoholį, kuris sparčiai žudo atmintį”.