Net ir paprasčiausi naminiai galvijai turi panašų vidinį kompasą, kuriuo gali pasigirti paukščiai, vėžliai ar lašišos.

 

Kompasą gali pakeisti karvė

 

Jeigu nežinote, kurioje pusėje yra šiaurė, užmeskite akį į besiganančias karves. Tokį patarimą duoda mokslininkė iš Vokietijos.
 

Įvairiose pasaulio vietose iš palydovų nufotografuotų galvijų, elnių ir stirnų atvaizdus ištyrę Europos mokslininkai nustatė, kad šie gyvūnai ganydamiesi arba ilsėdamiesi yra linkę pasisukti išilgai Žemės magnetinio lauko ašies.

Jau anksčiau nustatyta, kad migracijos metu pagal magnetinį lauką orientuojasi paukščiai, vėžliai ir lašišos. Tačiau iki šiol nežinota, kad galvijai taip pat turi vidinį kompasą.

Anot mokslininkų, ūkininkai iš patirties žinojo, jog šaltomis saulėtomis dienomis galvijai pasisuka šonu į saulę, kad kūnas labiau įšiltų. Vėjuotomis dienomis karvės stengiasi atsistoti išilgai vėjo krypties.

Tačiau ūkininkų išmintis ir moksliniai tyrimai nebuvo pateikę atsakymo, kodėl karvės pasisuka ta pačia kryptimi, kai oro sąlygos pačios palankiausios.

„Keista, kad piemenys, ūkininkai ar medžiotojai nepastebėjo šio kasdienio reiškinio", - sakoma moksliniame darbe, kurio viena autorių - Vokietijos Duisburgo-Eseno universiteto darbuotoja Sabine Begali.

„Pagrindinius veiksnius, nulemiančius kūno ašies orientaciją, buvo galima tirti atmetus vėjo ir šviesos sąlygų įtaką, tad orientavimasis pagal magnetinį lauką yra pats paprasčiausias paaiškinimas", - apibendrinama mokslinėje studijoje, šią savaitę publikuotoje JAV mokslų akademijos leidinyje „Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naudodamiesi „Google Earth" programine įranga, mokslininkai ištyrė 8510 karvių kūno padėtį 308 ganyklose, esančiose įvairiose pasaulio vietose.

Taip pat buvo ištirti 2974 taurieji elniai bei stirnos ir gyvūnų paliktos išgulėtos nakvynės vietos 241 Čekijos vietovėje. (AFP, BNS, LR)

 

Lietuvos rytas, 2008 08 28